Plastik Pvc Profil Makinası Nedir ?

plastik-pvc-profil-makinasi-nedir

Plastik PVC Profil Makinası Nedir?

Plastik PVC profil makinası nedir  istenilen ebatlarda istenilen boylarda Plastik PVC  profil  üretimi yapmak için kullanılan ekstruder makina çeşididir. Bu makinalar PVC profil, pencere profili, PVC lambri, kapı lambri, dolap lambri, korniş, cam çıtası, pervaz vb. gibi PVC ürünlerin üretimini yapmaktadır.

Plastik PVC Profil Makinası nedir ve nelerden oluşmaktadır. Bu makine grubu ana makine ekstruder, profil kalıbı, vakum kalibre masası, çekici palet, profil testere, ve devirme sehpası ekipmanlarından oluşur. Ayrıcı tek burgulu extruder ve konik çift burgulu extruder hatları olarak sınıflandırılırlar. Tek burgu extruderler ø50, ø 70, ø 90 olarak, çitf burgulu extruder hatları ise ø 50, ø 67, ø 75, ø 90, ø 110 olarak üretilirler.

Plastik Profil PVC Makinası Nedir ve çalışma prensipleri nedir dediğimizde, buhatların çalışma prensibi ana motordan güç alarak gücü şanzımana aktarılıp oradan vida kovana aktarılmasıyla ve vida denen parçanın kendi ekseni etrafında 360 derece dönmesi ile hammadde hunisinden malı vidaya akarak ve kovanın üstünde bulunan rezistanslar vasıtası ile eriyik bir hale getirirerek vida boyunca kafaya taşımasıdır. Malzeme kafaya geldiği zaman kafa kalıbının şeklini alarak sıcak bir şekilde çıkmış olacaktır. Sıcak kafadan malzeme çıktıktan sonra vakum kalibre masasında bulunan vakum kalıbına girecektir. Burada vakum vasıtası ile istenilen şekli alır. Kalibre deki kalıpta bulunan malzemenin içerindeki su blokları sayesinde su dolaşımı yapılmaktadır ve ürün soğutulmuş olacaktır. Ürün kalibreden çıktıktan sonra artık istenilen ölçüye gelmiştir ve soğumuştur.

Vakum kalibre masası ünitesinden çıktıktan sonra çekici palet dediğimiz üniteye gelmiştir. Burada çekicinin görevi PVC profili ana makinadan düzenli hızda çekip testere ünitesine göndermektir. Çekici palet malzemeyi üzerindeki lastikler yardımı ile ezmeden çekmelidir ve kesme ünitesine göndermelidir.

Kesme ünitesi profilin özelliğine ve ölçüsüne göre kesim yapmaktadır. Kesme esnasında kesici malzeme ile birlikte yürür ve kesimi yapar. Kesici extruder ve çekicinin hızına göre harekete eder ve kesme işlemini gerçekleştirir. Müşteri isteği doğrultusunda istenilen ölçü ye göre kesim yapılır. Kesim yapıldıktan sonra ürün yıkıcı dediğimiz ünitede istiflenir. Ve kullanıma hazır olur. 

Ayrıca Plastik PVC Profil Makinası Nedir makalemizin yanında Plastik Profil Makinası alırken nelere dikkat etmeliyiz yazımızı da okumanızı tavsite ederiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
×
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?