Anasayfa    Plastik Geri Dönüşüm Makinaları

Plastik Geri Dönüşüm Makinaları ve Çeşitleri   

Plastik geri dönüşüm makinaları çevremizde bulunan plastik poşetler, plastik pet  şişeler, plastik bidon vb. plastik ürünleri kullanılıp atıldıktan sonra tekrar geri döndürmek için tasarlanmış makinalardır. Bu plastik ürünler gıda sektörü, elektrik sektörü ve buna benzer birçok sektörde kullanılmaktadır. Plastik geri dönüşüm yapmak için gerekli olan makina parkurunu isimlendirmek gerekirse eğer, plastik  granül makinası, agromel makinası, kafadan kesme sistemler, granülatör, yıkama havuzu, kurutma havuzu, plastik kırma makinasıdır. Bu makinalar plastik geri dönüşüm tesisi için gerekli makinalardır.

Plastik Geri Dönüşüm Makinalarının Çalışma Prensibi

Plastik geri dönüşüm sisteminin nasıl çalıştığını anlatmak istersek eğer şöyle anlatabiliriz, plastik atık olan bütün malzemeler toplanır ve dönüşüm yapılacak olan tesise getirilir. Önce poşet ve vb gibi malzemeler agromel makinası vasıtası ile agromellenerek küçük parçalar haline getirilir. Eğer poşetler temiz değil pis iseler yıkama havuzundan geçirilerek temizlenirler ve kurutmadan geçirilip kurutulmuş olurlar.  Böylelikle kurutulmuş bu plastik  ürünler agromellenmeye hazır olmuş olurlar. Böylece plastik poşet olan ürünler tekrar agromel küçük parçalar haline geldikten sonra granül makinasına atılmak için hazır olmuş olurlar. Bu küçük parçalara bölünmüş plastikler granül makinesine atılarak granüllenerek tekrar hammadde olarak karşımıza çıkarlar. Kısaca anlatmak istersek eğer küçük parçalara bölünmüş agromellenmiş ürünler granül makinasına atılır. Granül makinasında ısıtıcı ve vida kovan vasıtası ile ısıtılarak ve vidanın itme kuvveti ile ileri doğru basınç sağlanır bu sayede malzeme ısınmış akıcı bir şekilde kafaya gelir, kafadaki süzgeçten geçer ve çıkışta kesme vasıtası ile dönerek kesilerek mercimek şeklinde granül olmuş olurlar. Biz buna kafadan kesme granül diyoruz. Bu plastikler granülatör vasıtası  ile makarna kesim  olarakta üretilebilir. Artık ürünler tekrar hammadde olarak plastik üretiminde kullanılmaya hazır olurlar.

Diger bidon pet şişe vb gibi hacimli ürünler ise plastik kırma makinası ile kırılaral ufak taneler haline getirilir. Yıkama ile yıkanır sonra kurutulur ve en son  granül makinasına atılmak üzere hazırlanır. O ürünlerde granül makinası vasıtası ile eritilerek granül haline gelirler. Plastik geri dönüşüm tesisi sayesinde çevremizdeki birçok plastik atıklar tekrar geri döndürülürler ve böylece çevreye yararlı bi oluşum ortaya çıkmış olur.

Karakuş Makina kalitesi ile bir geri dönüşüm tesisinde ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü makinaya sahip olabilirsiniz.

AGROMEL MAKİNASI

HAMMADDE KARIŞTIRICI MİKSER MAKİNASI

PLASTİK GRANÜL MAKİNASI

AKITMA GRANÜL MAKİNASI

GRANÜL KESMEMAKİNASI