Plastik Boru Makinası Nedir

plastik-boru-makinasi-nedir

Plastik Boru Makinası Nedir

Plastik boru makinası nedir, istenilen ebatlarda istenilen boylarda boru üretimi yapmak için kullanılan ekstruder makina çeşididir. Bu makinalar pprc boru (bina içi), polietilen boru (şebeke ve tarla sulama), PVC boru (atık su borusu),  üretimi yapmaktadır. Her boru çeşidi üretimi için farklı hammaddeler kullanılmaktadır.

Makina alımı yapmadan önce müşterilerimizin yatırım yapacağı makine grubu için Plastik Boru makinası nedir konusuna hakim olması gerekir. Bu makine grubu Ana makine ekstruder, boru kalıbı ,vakum kalibresi, vakum havuzu, çekici palet, boru testere, sargı ve devirme sehpası ekipmanlarından oluşan ekstruzyon boru hatlarıdır.

Plastik Boru Makinası Nasıl Çalışır

Bu hatların çalışma prensibi ana motordan güç alarak gücü  şanzımana aktarmasıyla çalışma süreci başlamaktadır. Gücün şanzımana aktarılmasıyla  vida kovana aktarılmasıyla ve vida denen parçanın  kendi ekseni etrafında 360 derece dönmesi ile  hammadde hunisinden malı vidaya akarak ve kovanın üstünde bulunan  rezistanslar vasıtası ile eriyik bir hale getirilerek vida boyunca kafaya taşımasıdır. Plastik Boru makinası nedir çalışma prensiplerini detaylı incelemek için videolarımızı seyredebilirsiniz. 

Kafa dediğimiz makinenin en önemli ekipmanı ürüne giden yolda ürüne en yakın malzemedir. Kafadan çıkan malzeme ürün kontrolü yapıldıktan sonra vakum havuzu içindeki kalibre dediğimiz malzemenin içine girer ve kalibre içerisindeki malzeme vakum vasıtası ile dış ölçüye getirilmeye zorlanır. Malzeme kalibre için hem vakum la hem de su ile karşılaşır. Malzemenin su ile temas etmesi demek ürünün soğumasının başlaması demektir. Ürün kalibreden çıktıktan sonra artık istenilen ölçüye gelmiştir ve soğumuştur.

Boru soğutma ünitesinden çıktıktan sonra çekici palet dediğimiz üniteye gelmiştir. Burada çekicinin görevi boruyu ana makinadan düzenli hızda çekip testere ünitesine göndermektir. Çekici palet malzemeyi üzerindeki lastikler yardımı ile ezmeden çekmelidir ve kesme ünitesine göndermelidir.

Kesme ünitesi boru özelliğine göre daire testere ve traşlı testere olarak kesim yapmaktadır. Kesme esnasında kesici malzeme ile birlikte yürür ve kesimi yapar. Kesici ekstruderin ve çekicinin hızına göre harekete eder ve kesme işlemini gerçekleştirir. Müşteri isteği doğrultusunda istenilen ölçü ye göre kesim yapılır. Kesim yapıldıktan sonra ürün yıkıcı dediğimiz ünitede istiflenir. Ve kullanıma hazır olur. Bu çalışma prensibiyle Plastik Boru Makinası Nedir konusu çalışma prensibiyle birlikte tamamlanmıştır. 

Kangal Boru Makinası

Bazı borular sarılarak üretilmesi gerekmektedir. Bu yüzden sargı makinası kullanılır. İstenilen ebatta ve ölçülerde sargı makinası tasarlanabilir. Sargı makinasının görevi boru düzenli sarmak ve istenilen iç ebat ve dış ebatta tutmaktır. Kangal  Plastik Boru makinası nedir açıklamaya çalıştık. Detaylı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
×
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?